Tevékenységeink

Séták

Kulturális programok

 

A helytörténeti értékek felkutatását és gyűjtését a helyi lakosok között és az internetre felkerült újságokban, könyvekben is végezzük. Munkánk eredményeit, és a meglelt összefüggéseket a dunakanyarkult.blog.hu felületén publikáljuk, amelynek posztjait mára 340.000-szer töltötték le és a helyi olvasókon kívül országszerte olvassák a blog.hu címlapján keresztül. A lakosokkal a települések Anno oldalain keresztül tartjuk a kapcsolatot, ott tesszük közzé a fellelt értékeket – a Verőce Annot mi hoztuk létre és működtetjük, immár több mint 1000 taggal, akikkel folyamatosan kommunikálunk is, gyűjtésre és fotóik, történeteik megosztására buzdítva őket.

Már a kezdetektől szervezünk helytörténeti, faluismereti és kulturális sétákat. Ezeken nemcsak turisták fordulnak meg, hanem a betelepülők, akik meg akarják ismerni új településük múltját, és az őslakosok, akik pedig az új ismeretek megszerzése mellett emlékeikkel is gazdagítják a közös tudást. Közösségszervezésünk során segítünk megismerteti egymással az itt lakókat, ez csökkenti közöttük az ellentétet és az irányítható, minőségi turizmus irányába mutat – az itt élők büszkén vállalják és mutatják be majd lakóhelyüket. Sétáink során Nagymarosra, Zebegénybe és Szobra is eljutottunk, ahol a saját helytörténeti értékek mellett a települések közötti kapcsolatokat is megemlítettük, hisz fontosnak tartjuk a Dunakanyari régió együttműködését. A múlt megismerése a jelen formálásához vezet.

Sétáink és az általunk közzétett régi fotók és egyéb anyagok felhívják a figyelmet az épített értékek védelmére is, civil aktivitásokra sarkalva

A felolvasószínházak, előadások során a többnyire máshonnan érkező, de egy ideig itt alkotó művészek a helyhez fűződő kapcsolatát elevenítettük fel idézetek, fotók és festmények segítségével. Fontosnak tartjuk, hogy bemutassuk azt, hogy ők magukkal hozták ide saját értékeiket is, evvel gazdagítva a helyieket. Ezek az alkalmak közös gondolkodással, beszélgetéssel végződtek, amelyek jó lehetőséget biztosítottak a kultúraközvetítésre.

A Dunavirág Ünnep poétaválasztása az egész Dunakanyar alkotóközösségét megszólaltatta, de küldtek verset Budapestről, Erdélyből és Svájcból is. Ez az esemény elősegítette a kortárs alkotók bemutatkozását. Célunk, hogy a jelenleg itt élő művészek is bekerüljenek a köztudatba.